Prehľad nízkonákladových spoločností

Na Slovensku pôsobi ako jediná nízkonákladová spoločnosť práve Ryanair. Napriek tomu, z okolitých letísk je možné využiť ponuku viacerých nízkonákladových dopravcov. Stručný prehľad destinácii lowcost prepravcov z letiska Bratislava, Budapešť, Viedeň a z Prahy vám predstavíme v tomto článku.

 

1, Letenky z Bratislavy

Z Bratislavského letiska ako som už spomínal lieta iba jediný nízkonákladový prepravca – Ryanair.  Z Bratislavy lieta do 16 destinácii,  pričom najviac letov je uskutočnených do Veľkej Británie.  Taktiež sú využívané lety Milána, Paríža či v letnej sezóne na Kanárske Ostrovy. Ceny leteniek sú od 9,99 € ( napríklad do Milána či Brusselu ) až po stovky eur v prípade turistických destinácii v priebehu sezóny. Ryanair prepravil za rok 2011 z/na bratislavské letisko viac než 1 milión pasažierov.

2, Letenky z Budapešti

Z Budapešti je možností trochu viac. Pravidelné linky do celej Európy zabezpečuje niekoľko dopravcov.  Patrí sem ponuka Wizzairu, Easyjetu či od februára po krachu spoločnosti Málev aj Ryanair. Dá sa povedať, že z Budapešti  sú pokryté nízkonákladovými letmi takmer všetky veľké európske mestá, na spolu viac než 150 pravidelných linkách. Cena leteniek z Budapešti sa pohybuje v priemere do 100 eur, s príchodom a otvorením nových liniek Ryanairom bude možné lietať ešte lacnejšie. Výhodou je krátka vzdialenosť letiska od Bratislavy a tým pádom obrovské možnosti letov v celej Európe.

3, Letenky z Viedne

Z Viedne je pre Slovákov zaujimavá hlavne ponuka klasických prepravcov na destinácie mimo Európy, kedže Viedeň je sídlom spoločnosti Austrian. No čo sa týka ponuky nízkonákladových spoločností tak azda najpoužívanejšiou spoločnostou je AirBerlin respektíve Fly Niki, pre lety do Nemecka a okolia , potom Swiss Airlines pre lacné lety do Ženevy a Zurichu, TAP Portugal a Vueling pre lety do Španielska a Portugalska.  Taktiež je možné natrafiť na výhodne tarify klasických leteckých spoločností – letenky od Lufthansy, AirFrance či Austrianu.

4, Letenky z Prahy 

Z Prahy lieta tiež niekoľko nízkonákladových spoločností, no dá sa povedať, že pre väčšinu Slovákov sú všetky tieto lety dostupné buď z letiska Budapešť alebo priamo Bratislavy a kvôli relatívne veľkej vzdialenosti Prahy sú tak tieto lety nezaujímavé.  Za zmienku stojí nízkonákladovka AirOne, ktorá ponúka lacné letenky do veľkého množstva Talianských a okolitých miest. Taktiež je niekedy možné zakúpiť letenku do zámoria v akcíí z Prahy lacnejšie ako zo zvyšných troch letísk.  Letisko Praha je tiež domovským letiskom spoločností ČSA,  pričom na prelome roka 2011/2012 boli zrušené viaceré linky do Prahy zo Slovenska čím sa stali lety z Prahy pre Slovákov ešte viac nedostupnejšími.